Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp
İnstagram

SERTLEŞME BOZUKLUĞUNDA REJENERATİF TEDAVİLER

SERTLEŞME BOZUKLUĞUNDA REJENERATİF TEDAVİLER

Cinsellik çiftlerin sadece üremesi için gerekli bir eylem değildir. Aynı zamanda çiftler arası duygusal bağın korunması ve ilişkinin daha sağlam temellere oturması için de gereklidir. İyi bir cinsel hayat için iyi sertleşme olmazsa olmazdır. 

 

Sertleşme bozukluğu her geçen gün sıklığı artan bir sağlık sorunudur. Kronik hastalıklar, hareketsiz yaşam, tütün kullanımı, stres ve daha birçok faktör sertleşme sorununa sebep olmaktadır. Sertleşme sorunundan sadece erkekler değil eşler de muzdarip olmaktadır. 

 

Sertleşme sorunun genel olarak ilk basamak tedavisi zeminde yatan hastalıkların iyileştirilmesi ve düzeltilebilecek faktörlerin ortadan kaldırılmasıdır. Günlük yapılan yürüyüş ve artmış fiziksel aktivitenin damar sağlığını iyileştirdiği ve azalmış testosteronu arttırdığını gösteren çalışmalar mevcuttur. Kandaki zararlı yağların seviyesini azaltan diyetlerin de özellikle sertleşme sorunu üzerine olumlu etkileri mevcuttur. Kontrolsüz şeker hastalığının yeniden tedavisinin düzenlenmesi ise tedaviyi destekleyici diğer bir faktördür. 

 

Bu tarz düzenleyici hamlelerden sonra hastaların halen sertleşme sorunu devam edebilir. Bu durumda hastaların bir tedavi alması gereklidir. Günümüzde ilaç tedavisi almak istemeyen ya da sağlık durumu nedeniyle bu tedavileri alamayacak hastalar için yeni nesil tedaviler mevcuttur. 

 

Özellikle son dönemde sertleşmeye olumlu etkileri kanıtlanan ESWT (Şok Dalga Tedavisi) ve yine yeni nesil tedaviler olan PRP, Kök Hücre tedavileri giderek yaygınlaşmaktadır. Bu tedavilerin tercih edilmesindeki belirgin avantajları kimyasal içeriklerinin olmaması ve nispeten daha kalıcı etkileri olmasıdır. 

 

ESWT hastalara genelde birden çok seans şeklinde uygulanan ağrısız bir tedavidir. Bu tedavi ile penis içinde bulunan süngerimsi cisimlerde tıkalı damarlar açılır, yeni damarlar oluşur ve  sertleşmede etkili olan sinirlerde rehabilitasyon başlar. Hastalarda ortalama %60-70 oranında performans artışı olur. Tedavinin kalıcılığı hakkında farklı rakamlar mevcuttur ancak beklenti etkinin en az 1 sene sürmesidir. Bazı çalışmalar bu etkinin daha da uzun sürdüğünü göstermiştir. 

 

PRP tedavisinde hastasının kendi kanında mevcut olan bazı hücreler ile yine peniste damarlanma artışı ve hasarlı damarların onarımı hedeflenmektedir. Bu işlemde hastanın kolundan alınan kanda bahsedilen hücreler yoğun olarak ayrıştırılır ve penise enjekte edilir. Tedavi yine 2-3 seans şeklinde yapılmaktadır. Kök hücrede ise hastanın yağ dokusundan alınan yüksek potansiyelli hücreler penise enjekte edilir. Bu hücrelerin her türlü hücre ve dokuya farklılaşma potansiyelleri sayesinde peniste sertleşme sorununa yol açan ne ise (Damar, Sinir, süngerimsi cisim) onun tamir edilmesi hedeflenmektedir. 

 

Bahsedilen 3 tedavi de ameliyathaneye girmeden yapılabilmekte ve aynı gün günlük hayata dönülebilmektedir. Bu tedaviler ile hastaların sertleşme kaliteleri artmakta ve kalıcı tedavi hedeflenmektedir. Genel olarak bu tarz tedavilere REJENERATİF yani yenileyici tedaviler denmektedir. Bu tedaviler diğer tedavilere ek olarak yapılabildiği gibi tek başlarına ya da kendi aralarında kombine (ESWT + PRP, ESWT+ Kök Hücre gibi.) olarak da yapılabilmektedir.