Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp
İnstagram

ERKEN BOŞALMA

ERKEN BOŞALMA

Erken boşalma nedir?

Erken boşalma cinsel ilişiki ya da mastürbasyonun 1 dk altında olması ya da 1-3 dk arasında olması, orgazmın kontrol edilememe durumudur. Bu durum erkeklerde en sık rastlanan cinsel fonksiyon bozukluğudur. Erkeklerde özgüven kaybına sebep olduğu için çiftler arasında soruna yol açabilir. Son dönemde yapılan çalışmalarda Türkiye her 4-5 erkekten birinde erken boşalma olduğu saptanmıştır. 

Erken Boşalma Neden Olur?

Erken boşalmanın tam olarak sebebi bilinmemektedir ancak psikolojik ve bazı biyolojik sebepler bu hastalıktan sorumlu tutulmaktadır. Erken yaşta ilişki yaşanması, erotik içerikli videoların fazla seyredilmesi ve performans kaygısı psikolojik sebeplerin başlıcalarıdır. 

Erken boşalma temel olarak yaşam boyu olan ve sonradan edinilen olmak üzere ikiye ayrılır. 

Yaşam boyu olan adından da anlaşılacağı gibi ilk cinsel deneyimdem itibaren sürekli olan tiptir. Edinsel ise daha önce bir sorun yok iken başlayan erken boşalma tipidir. Sonradan ortaya çıkan erken boşalmanın genellikle altında biyolojik bir sebep çıkar. 

Tanı nasıl konulur?

Erken boşalma için herhangi bir laboratuvar testine veya görüntülemeye gerek yoktur. Hastanın hikayesi tanı konulması için yeterlidir. Hastalığın süresi, boşalma için geçen süre, eşlik eden sertleşme bozukluğu, çiftler arası psikolojik sorunlar ve kronik hastalıklar sorgulanması gereken temel konulardır. Eğer hastanın edinsel erken boşalma sorunu var ise muhtemel biyolojik nedenlerle yönelik tahliller istenebilir. 

Erken boşalma tedavisi nasıldır?

Erken boşalma tedavisi için en sık kullanılan ve etkinliği ispatlanmış tedavi şekli ilaç tedavisi ve psikoterapidir. Özellikle serotonin miktarını arttıran bazı ilaçlar erken boşalma tedavisinde ilk basamağı oluşturmaktadır. 

Eğer hastanın psikolojik sebeplere bağlı erken boşalma sorunu olduğu düşünülüyorsa psikoterapi desteği alınması ve gerekirse kombine tedavi yapılması önerilmektedir. 

Ağzıdan alınan ilaçlar sürekli kullanılabildiği gibi ihtiyaç halinde ilişkiden 2 saat önce kullanılan ilaçlar da mevcuttur. 

Diğer bir tedavi alternatifi lokal anestezi ilaçların penise uygulanmasıdır. Krem ya da sprey formları mevcuttur. Bu tedavi ilişikiden 15 dk önce uygulanır. Partnerde rahatsızlık olmaması için ilişiki öncesi penisin yıkanması ya da kondom kullanılması uygun olacaktır.